mary.ko@seznam.cz

Do Asie v Praze

06.04.2018 07:13

Není to tak dlouho, kdy jste si pod tím nejlepším z asijské kuchyně u nás v Čechách mohli představit maximálně kung pao nebo smažené nudle s kebabem z rychlého občerstvení. Situace je naštěstí dnes už úplně jiná a obzvlášť v Praze najdete spoustu míst, kde můžete okusit Asii ve své nejchutnější podobě. Protože tuto kuchyni zbožňuji a v poslední době jsem jí měla opravdu požehnaně, ráda bych vám představila hned tři místa, kde určitě nešlápnete vedle. 

Sia Restaurant

První z restaurací se nachází na Náměstí republiky v Celnici. Má několik pater a v každém z nich je otevřená kuchyně, kde kuchaři přímo před hosty připravují jednotlivé pokrmy. V jednom z nich se tvoří domácí nudle a plněné knedlíčky, v dalším se porcuje tradiční pekingská kachna a v nejvyšším probíhá grilování masa a ryb. Restauraci jsme navštívili ve větším počtu, takže jsme měli možnost ochutnat více jídel, zlatým hřebem potom byla zde proslavená pekingská kachna. Podává se ve dvou chodech – nejprve pokrájená prsa se sezamovými palačinkami, švestkovou omáčkou, zázvorem, okurkou a melounem a poté vykostěna stehna s restovanými nudlemi, houbami, karotkou a jarní cibulkou. Kachna byla v kombinaci s palačinkami a omáčkou vynikající, jen já osobně ji mám raději propečenější. Rozhodně ji ale doporučuji zkusit, stejně jako dim sum knedlíčky vařené v páře.

https://www.siarestaurant.cz/

Občanská plovárna

Občanskou plovárnu najdete kousek od Čechova mostu na břehu Vltavy a mimo známý klub je tu i thajská restaurace s poměrně širokým jídelním lístkem. Vybrat si můžete z polévek, předkrmů, kari, soté nebo jídel z woku. Restaurace je poměrně malá a se svým výhledem na řeku je ideální na romantickou večeři. Tu jsme si s manželem také jaksepatří užili – začátek nám zpestřily marinované kuřecí špízky Sa tay s famózní arašídovou omáčkou a smažené zeleninové jarní závitky. 

Ani hlavní chod nezůstal pozadu – polovička vyzkoušela Phad Thai Kai, jedno z nejznámějších thajských jídel, neboli rýžové nudle s arašídy, sójovými klíčky a kuřecím masem. Nudle byly zabalené v bambusovém listu, líbil se mi i nápad se sušeným chilli na kraji talíře pro případné dochucení, jinak bylo jídlo nepálivé. Některé verze tohoto pokrmu obsahují i smažené tofu, případně jinou zeleninu a téměř vždy se přímo na talíři dochucuje ještě šťávou z limetky. 

Protože Phad Thai je dnes už poměrně rozšířený, chtěla jsem vyzkoušet něco nového a odvážně jsem se vydala do pálivějších končin, rozuměj k jídlům s jednou namalovanou chilli papričkou. Skončila jsem u soté s tygřími krevetami, čerstvým koriandrem a rýží. 

https://obcanskaplovarna.cz/

Ne nadarmo se říká, že pravá thajská kuchyně je tak ostrá, že je pro běžného Evropana téměř nepoživatelná. Po jediném soustu jsem měla pocit, že mám nadobro spálený jazyk, ale když jsem si soté sama a dobrovolně objednala, nehodlala jsem couvnout. Moje chuťové buňky zachraňovala suchá rýže a při posledních soustech jsem zbaběle vybrala z talíře zbylé krevety a zbytek dle obsluhy „mírně pálivého“ soté nechala na dně. Vyplynulo z toho pro mne ponaučení, že „mírně pálivé“ v Občanské plovárně pro mne znamená „maximální úroveň pálivosti, kterou zvládnu“ :) Tím samozřejmě nechci snižovat kvalitu jídla, to bylo stejně jako obsluha bezchybné, jen pro slabší povahy opravdu nedoporučuji experimentovat s pálivostí.

NOI

Poslední z dnešních tipů se ukrývá přímo v srdci Prahy na Malé Straně kousek od Újezdu a za mě je to i TOP ze všech zmíněných. Byla jsem zde hned několikrát a pokaždé se sem ráda vracím, ať už kvůli samotnému jídlu nebo neformálnímu a příjemnému prostředí. Je těžké vybrat to nejlepší, protože jsem nikdy nebyla zklamaná a záleží, na co máte zrovna v danou chvíli chuť. Zkusit můžete kuře, vepřové, hovězí, ale i mořské plody, případně vegetariánské verze pokrmů, ve většině z nich vám navíc dle vašeho přání upraví i stupeň ostrosti. Do mých nejoblíbenějších se tu řadí již zmíněné smažené rýžové nudle Phad Thai Kai nebo Neur Phad Nam Mun Hoi - hovězí maso s ústřičnou omáčkou, cibulkou, karotkou, červenou paprikou a houbami. Naprosto mne tu uchvátila také polévka Tom Yam Koong - ostrá polévka s krevetami, žampióny, rajčaty a bylinkami.

https://www.noirestaurant.cz/

Výše uvedené je jen malou ochutnávkou toho, co Praha na poli Asie nabízí. Slabost mám například i pro vietnamský podnik Gao Den v Butovicích a co mne naopak teprve čeká – Modrý zub (má po Praze již několik poboček) nebo Spices v hotelu Mandarin Oriental. Doufám, že jsem vás článkem aspoň trochu naladila na asijskou vlnu a jako obvykle přeju dobrou chuť!