mary.ko@seznam.cz

Gastronomie v Amsterdamu a Bruselu

06.10.2013 11:16

Koncem srpna jsem s kamarádkou podnikla výlet vstříc dvěma známým evropským městům a to Amsterdamu a Bruselu. Výlet jsme si jakožto dámskou jízdu pořádně užily a protože zbožňuji jídlo a vše kolem něj, musela se mnou kamarádka přetrpět všechny možné trhy, specializované obchody a různé ochutnávky (i když u belgických pralinek příliš neprotestovala). Obě města mě nadchla a tak jsem se rozhodla napsat něco málo o jejich gastronomii.

Nizozemí sice nemá takový gastronomický věhlas jako třeba Francie nebo Itálie, ale rozhodně umí překvapit. Protože bylo Nizozemí v minulosti koloniální velmocí, zdejší kuchyně byla značně ovlivněna asijskými státy, především Indonésií a Thajskem. V centru tak dneska najdete mnoho vynikajících indonéských restaurací, které nabízejí typické speciality jako „nasi goreng“ (směs rýže, smažených vajec, vepřového a hub) nebo „satay ayam“ (kuřecí satay). Do indonéské restaurace jsme sice nezavítaly, ale ve zdejší čínské čtvrti, která se nachází hned vedle pověstné čtvrti červených luceren, jsme objevily výbornou thajskou restauraci, takže naše chutě byly maximálně uspokojeny :)

Nizozemí je známé především pro své sýry, obchody s obřími „bochníky“ najdete téměř na každém rohu. Na trhu v Albert Cuypstraat jsme také nemohly spustit oči z místních jahod, které přímo vyzývaly k ochutnání… Kromě Asie si svůj vliv v Amsterdamu prosadila i Francie, ve městě jsou velmi oblíbené palačinkárny, které nabízí obrovské palačinky přes celý talíř doplněné mnoha a mnoha různými náplněmi.

Z Amsterdamu jsem tedy odjížděla po gastronomické stránce nadšená a v kufru mě tížil malý bochník pravé nizozemské goudy a kozího sýra. To jsem ale ještě nevěděla, co mě čeká v Bruselu, který je považován za pravé kulinářské srdce Belgie. Brzy jsem pochopila, že v Bruselu se zkrátka nedá najíst jinak než výborně. Belgičané jídlo milují a podobně jako v Amsterdamu se zde projevuje mnoho historických vlivů, takže se zde můžete setkat jak s exotickými, tak s různými evropskými kuchyněmi. Brusel se nachází pouze 60 km od Severního moře, a proto zde najdete široký výběr mořských plodů a čerstvých ryb. Známou specialitou jsou pak „moules-frites“ neboli slávky jedné, které se často podávají s hranolky a majonézou. Hranolky jsou pak další belgickou specialitou, fritují se nadvakrát, a tudíž mají úžasnou, křupavou chuť. Seženete je všude a vždy jsou podávány s pořádnou porcí majonézy, takže zapomeňte na dietu.

V souvislosti s Belgií nelze nezmínit belgickou čokoládu a z ní vytvořené famózní pralinky. Jsou lákadlem nejen pro turisty, ale i pro mnoho místních, ve všech obchodech vám totiž dají ochotně cokoliv ochutnat. Dalším typickým dezertem jsou pak vafle, které podobně jako hranolky nabízejí na každém kroku a výběr je ztížen velkým množstvím variací – od čokolády s banány až po šlehačku a jahody… Kdyby se daly nějakým způsobem převézt, už dávno bych je měla v kufru, takhle jsem si přivezla „jen“ asi čtyři balení různých pralinek a kvalitní hořké čokolády.

Brusel je zkrátka gastronomický ráj a nezáleží na tom, co a kde si to dáte, vždy si pochutnáte. To dokazuje i moje fotografie na závěr, moje paella byla vynikající stejně jako kdyby byla z prosluněného Španělska ;)