mary.ko@seznam.cz

Kurz vietnamské + mexické kuchyně v Chefparade

14.01.2018 18:58

Člověk by se měl neustále vzdělávat. A obzvlášť ve věcech, které ho naplňují a baví. Takže jsem se směle vrhla vstříc do dalšího prohloubení mých znalostí na kuchyňském poli, respektive na poli vietnamském a mexickém. Ale popořadě.

Společnost Chefparade funguje v Čechách už od roku 2007 a po úspěšném startu začala poměrně rychle rozšiřovat svoje služby. Jejím hlavním cílem je poskytovat kvalitní kuchařské kurzy, nicméně v jejím portfoliu je dnes mnoho jiných úspěšných akcí a projektů. Například provozuje online obchod Chefshop (https://www.chefshop.cz/), který nabízí širokou škálu kuchařských surovin a delikates, ale i spotřebičů a nádobí. Každoročně také pořádá můj oblíbený festival Foodparade (https://www.foodparade.cz/), který směle konkuruje Prague Food Festivalu a navíc se koná v příjemném prostředí u Trojského zámečku. Jedním z nejnovějších konceptů je také jejich „Chefstarter“, který podporuje začínající podnikatele v oblasti gastronomie.

Vraťme se ale ke kurzům, které jsou hlavním businessem této značky. Před pár lety jsem k Vánocům dostala poukaz na kuchařský kurz dle mého výběru právě do Chefparade, o němž jsem v té době nic nevěděla. Zkusila jsem tenkrát krátce za sebou hned dva kurzy a to francouzskou a italskou kuchyni. Celý koncept „vyučování“ se mi moc líbil, na kurzu je většinou 10-15 účastníků s tím, že buď pracují ve dvojicích, nebo má každý svou vlastní „základnu“, kde si sám zpracovává suroviny. Tady se mi hodilo, že jsem vyrazila s kamarádkou, protože pracovat ve dvojici s úplně cizím člověkem je někdy trochu ošemetné. Vedoucí kurzu nám vždy vše ochotně vysvětlil, nastínil další kroky a pak už nás nechal, abychom se činili. Když bylo třeba, tak poradil a byl vždy k dispozici pro doplňující dotazy. Obrovskou výhodou kurzů bylo, že jsme vyzkoušeli více jídel. U francouzské kuchyně to byly konkrétně: lososový tartar, cibulová polévka s krutóny, tradiční kohout na víně „Coq au vin“, créme bruleé. A u italské: základní těsto na těstoviny a jeho obměny, omáčky na těstoviny – houbová a rajčatová, parmazánové risotto, pesto, lasagne a ragú bolognese.

Kurz většinou trvá 3,5-4 hodiny a všechny své výtvory samozřejmě hned sníte nebo minimálně ochutnáte. Vzhledem k množství chodů to ale většinou dopadá tak, že si valnou část odvážíte domů v krabičkách a z vašeho vzdělávání tak těží i další strávníci (pokud tedy nejste sobci a nesníte vše sami :)). Příjemnou stránkou je i to, že v ceně kurzu je neomezená konzumace nápojů včetně některých druhů vína a piv. Samozřejmostí je pak i zástěra, veškeré potřebné suroviny a pomůcky plus zaslání receptů s detailními postupy v elektronické formě po skončení kurzu.

Itálii a Francii jsem tedy již měla zmáknutou a tak, když se mi v rukách objevil další dárkový poukaz, přišla otázka – kterou kuchyni ovládnout teď? Letmým pohledem na kalendář kurzů jsem měla jasno, bude to Asie! A co jiného než Vietnam, kam se už roky toužím podívat?

Čerstvé bylinky – koriandr, thajská bazalka, máta a perila

Kurz se konal v sobotu v Holešovicích, kde firma Chefparade v roce 2010 otevřela své druhé a mnohem prostornější studio. Jelikož je obecně o kurzy asijské kuchyně velký zájem, nepřekvapilo mne, že nás byl plný počet. Celkově jsem ovšem byla nadšená z mixu účastníků, všichni jsme si sedli a při přípravě různých jídel jsme se i dost zapovídali. A co jsme vlastně vařili?

Pho Bo

Banh xeo

Začali jsme dnes již všeobecně známou polévkou Pho bo, dále Banh xeo - křupavé palačinky, plněné pečeným bůčkem, krevetami a mungo výhonky se salátem a okurkou a Bun cha - grilovaný bůček a mleté vepřové maso, marinované ve sladkokyselé omáčce s rýžovými nudlemi bún, salátem a dipem. K tomu jsme si vyzkoušeli i tři druhy různých pikantních omáček a vše doplňovali čerstvými bylinkami – koriandrem, thajskou bazalkou a perilou. Už po druhém chodu jsme ale všichni funěli a stěží si dokázali představit, že zvládneme sníst ještě něco dalšího, takže nás zachránili již zmíněné krabičky… Na závěr nás totiž ještě čekaly studené jarní závitky s krevetami v rýžovém papíru a jako dezert koktejl s čerstvým mangem.

Bun cha

Celkově byl kurz moc příjemný zážitek a svoje nově nabyté znalosti jsem hned za další dva týdny využila při přípravě asijské večeře pro mé nejbližší. Nicméně vzhledem k náročnosti na suroviny si budu vietnamskou kuchyni do budoucna užívat raději v restauraci nebo přímo ve Vietnamu… :)

Mimo Vietnam jsem se v rámci Chefparade vydala i do Mexika a to s manželem (!), pro kterého to byla úplně nová zkušenost, a k mému překvapení si to dost užil. Kurz mexické kuchyně probíhal v menším studiu na Žižkově, což ovšem vůbec nevadilo, protože nás tam bylo jen pět. Měli jsme tak výhodu menšího počtu, která se promítla v individuálnějším přístupu a většího množství času, takže jsme měli možnost si udělat i domácí tortilly. Jako obvykle o chody nebyla nouze a tak jsme si zkusili plněné taštičky empanadas (na fotce), chimichangas, carpaccio tortillas (na fotce), typické mexické omáčky a salsy – guacamole a pico de gallo salsa a jako dezert křupavé churros ve skořicovém cukru. S jídlem jsme tedy měli skoro na celý víkend poté vystaráno…

Empanadas

  

Carpaccio Tortillas

Co je ovšem kámen úrazu? Na kurzu vás vše nadchne. Atmosféra, prostředí, suroviny, společnost, to vše ve vás vyvolá nadšení pro danou kuchyni a recepty, i když jste úplní začátečníci. Člověk má pak malinko tendenci se do všeho vrhat po hlavě a s vidinou domácích těstovin nebo Asie u vás doma ochotně nakoupí všechny možné vymoženosti, aby pak vše doma zastrčil do skříně a vytáhl jen jednou za čas, pokud vůbec. A ano, mluvím o sobě :) Strojek na těstoviny jsem si koupila ještě týž týden a od té doby jsem je dělala maximálně dvakrát. Takže za mne je kurz skvělý zážitek a námět na netradiční rande s kamarádkou nebo partnerem, ale do jaké míry opravdu využijete nabyté znalosti, to už je hodně individuální.

Vyzkoušet si nějaký kurz ovšem rozhodně doporučuju, všechny informace najdete zde: https://www.chefparade.cz/

Přeji hodně zdaru při vaření a jako vždy, dobrou chuť!