mary.ko@seznam.cz

Pečená kachna se zelím a bramborovými knedlíky

07.11.2012 22:33

Česká klasika, na které si pochutná každý...

Ingredience: 1 kachna, sůl, kmín, voda na podlití

Na bramborové knedlíky: 1 kg brambor, 300 g hrubé mouky, 2 vejce, sůl

Na zelí: 2 x sklenice červeného/bílého sterilovaného zelí, cibule, olej, hladká mouka, sůl, cukr, ocet

Postup: Kachnu zbavíme zbytků peří, omyjeme a osušíme. Odstraníme z ní přebytečný tuk (ten nevyhodíme, ale přidáme ho ke kachně do pekáčku) a zvenku i zevnitř ji pořádně osolíme a okmínujeme. Kachnu vložíme do pekáčku spolu s odřezaným tukem, podlijeme ji trochou vody a pečeme při 160 °C asi dvě hodiny. Občas ji přeléváme vypečenou šťávou. Kachna by měla být po dvou hodinách upečená doměkka a dozlatova, ale záleží na druhu a zkušenostech s vaší troubou.

Mezitím, co se dělá kachna, si připravíme knedlíky. Brambory uvaříme ve slupce a necháme vychladnout (nejlépe už den předem). Oloupeme a nastrouháme. Ve směsi utvoříme důlek, do kterého vložíme vejce a mouku. Ručně vypracujeme těsto, pokud je třeba, přidáme ještě trochu mouky. Těsto rozdělíme na 4 části a vytvoříme z něj válečky. Ty vaříme v horké vodě 30 - 40 minut, záleží na velikosti knedlíků.

Jako poslední si připravíme zelí. Slijeme ho (tekutinu uschováme) a pokrájíme. Na troše oleje osmahneme v kastrole nadrobno pokrájenou cibuli, přidáme zelí a opět chvíli smažíme. Pak přidáme slitou tekutinu ze sklenice, zmírníme plamen a dusíme zelí doměkka. Když je zelí měkké, ochutíme ho trochou octa, cukru a soli. V troše vody rozmícháme lžíci hladké mouky a přidáme k zelí. Mícháme, dokud zelí nezhoustne.

Zdroj: Kachna - Vaněk, R.: Poklady klasické české kuchyně aneb jak to ta babička tenkrát vařila. 3. vydání. Prakul Production s.r.o., 2012, str. 108 - 109; bramborové knedlíky - https://www.mamincinyrecepty.cz/brambory/bramborove-knedliky, zelí - vlastní postup

Poznámky:

  • Bramborové knedlíky jsou stejné jako u receptu "Vepřová roláda s fazolemi a bramborovými knedlíky".
  • Zelí si vyberte podle toho, jaké máte radši nebo můžete vzít od každého jednu sklenici.
  • Pokud máte raději "řidší" zelí a nikoliv zahuštěné, jednodušše vynechte krok s moukou.
  • Kachnu je lepší péci pomalu a dlouho, odměnou vám bude šťavnaté masíčko s vypečenou kůrkou.